Kwiaty czarują oszałamiającym zapachem, jak i zapierającym dech w piersi wyglądem a starannie stworzona kompozycja kwiatowa ozdobi nawet najbardziej ponure wnętrze. Jednak nie zawsze najpiękniejsze kwiatowe dekoracje są w pełni naturalne. Sprawdźmy, co kryje się za sekretem barwienia roślin.

Barwienie kwiatów możliwe jest zarówno w przypadku kwiatów świeżych, jak i suszonych. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i na jakiej kwiatowej bazie pracujemy, zastosujemy różne metody.

Bukiet ślubny kwiaty niebieskie farbowane

Na czym polega barwienie kwiatów?

Barwienie roślin żywych najczęściej opiera się na dodaniu barwnika do wody, w której stoi kwiat. Roślina pobiera zafarbowaną wodę przez łodygę i transferuje ją w górę, do liści i płatków. W miarę upływu czasu kwiat zaczyna nabierać koloru użytego barwnika, a im dłużej poczekamy, tym efekt przybierze na intensywności.

Jak zabarwić kwiat na różne kolory?

Barwiąc kwiaty, nie musimy ograniczać się do jednego koloru. Możemy zastosować dwa, a nawet cztery różne odcienie. Wystarczy, że:

  1. Nożem rozdzielimy łodygę kwiatka. W zależności od liczby kolorów dzielimy ją na pół lub cztery części. Rozcięcie powinno sięgać do około 10 cm wysokości łodygi.  
  2. W naczyniach z wodą rozpuścimy wybrany barwnik, np. zwykły barwnik spożywczy. Potrzebujemy tyle naczyń, ile wybraliśmy kolorów.
  3. Rozchylimy łodygę i każde rozgałęzienie umieścimy w osobnym naczyniu.
  4. Kwiat pozostawimy w ten sposób na kilka godzin, a nawet całą dobę.   

Jak zabarwić kwiat na jeden kolor?

W przypadku barwienia na jeden kolor pomijamy krok pierwszy (rozdzielanie łodygi), dalej postępując tak samo, jak w punktach powyżej. Przed samym zanurzeniem w wodzie warto podciąć koniec łodygi pod kątem 45 stopni i usunąć z niej liście zbędne w planowanej kompozycji. Ułatwi to wchłanianie wody i skróci czas potrzebny do zafarbowania kwiatów.

Czym barwić kwiaty?

Najłatwiejszy do zdobycia będzie zwykły barwnik spożywczy. Najczęściej występuje w kilku podstawowych kolorach, ale można je ze sobą mieszać, aby uzyskać dodatkowe odcienie. Możliwe jest również zastosowanie atramentu lub wody zabarwionej bibułą. Są to podstawowe sposoby do wykorzystania w domu, pozwalające uzyskać ciekawy efekt. Jednak najpiękniejsze barwione kompozycje powstają z zastosowaniem profesjonalnych środków do barwienia, czyli tzw. farb florystycznych.

Czy wszystkie kwiaty nadają się do farbowania?

Tak, chociaż najłatwiej barwi się kwiaty białe, takie jak lilie (zmiany mogą być widoczne już nawet po godzinie), goździki, orchidee, białe róże czy tulipany. Im ciemniejsze płatki, tym trudniej uzyskać pożądany efekt.

Czy istnieje specjalna farba do kwiatów żywych?

Tak, istnieje profesjonalna farba florystyczna, a nawet kilka jej rodzajów. Są to m.in.: barwniki do zamaczania kwiatów żywych (na bazie wody), barwniki do zasysania, jak również specjalistyczne farby w aerozolu. Profesjonalne farby do barwienia roślin dostępne są w sklepach florystycznych lub na giełdach kwiatowych.

Inne metody barwienia kwiatów

Istnieje kilka sposobów barwienia kwiatów suszonych w celu ożywienia przygaszonych kolorów lub nadania im zupełnie nowych barw. Barwienie poprawia ich kondycje i zabezpiecza przed łamaniem, a efekty — podobnie jak w przypadku żywych kwiatów — najłatwiej uzyskać na jasnych roślinach. 

Do farbowania najlepiej nadaje się barwnik anilinowy, ale wykorzystać można również: farby w aerozolu (specjalistyczne lub zwykły lakieru w sprayu), barwniki do farbowania tkanin, farby do pisanek, farbki plakatowe czy profesjonalne farby florystyczne do roślin suszonych.

Bielenie roślin — przeciwieństwo czy uzupełnienie barwionej kompozycji?

Bielone rośliny łatwiej zafarbować na wybrany kolor, dlatego czasem przed procesem barwienia sięga się po perhydrol lub inne środki zawierające aktywny chlor. Podczas bielenia roślin należy zachować ostrożność, zastosować środki ochronne (odpowiednią odzież) i unikać metalowych naczyń. Cały proces zajmuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, a wybielone kwiaty należy dokładnie opłukać w zimnej wodzie i osuszyć.

Barwić czy nie barwić?

Zachęcamy do zabawy i zabarwienia kilku kwiatów w zaciszu własnego domu — jest to ciekawy pomysł na kreatywną zabawę z dziećmi. Jeżeli jednak szukacie wyjątkowej kompozycji kwiatowej, skomponowanej na życzenie i zachwycającej intensywnością kolorów, zapraszamy do zapoznania się z naszymi bukietami świeżych kwiatów.

Numer telefonu do Takie Kwiatki - 537 442 818 Email do Takie Kwiatki kliknij by napisać na Messengerze Dojazd do Takich Kwiatków