Lubimy zarówno dostawać kwiaty, jak i obdarowywać nimi innych. Jednak radość z otrzymanego bukietu potrafi przeminąć tak szybko, jak przemija i on sam. Jak sprawić, żeby kwiaty w wazonie dłużej zachowały świeżość? Poznaj 6 sprawdzonych trików!

Obdarowani bukietem kwiatów chcemy, żeby ten jak najdłużej ozdabiał nasze wnętrze. Niestety często kwiaty zaczynają obumierać już następnego dnia, a my zastanawiamy się, czy mogliśmy jakoś temu zaradzić. Na szczęście istnieje kilka pielęgnacyjnych sztuczek, które pozwolą przedłużyć świeżość kwiatów i cieszyć się ich pięknem o kilka dni dłużej.

 Dalie duże cięte

Postaw na odpowiedni wazon

Kwiaty nie lubią tłoczyć się w za małym naczyniu, walcząc o dostęp do świeżej wody. Wazon powinien być na tyle duży, aby te miały wystarczająco dużo miejsca i były luźno ułożone. Pamiętaj także, żeby przed użyciem dokładnie umyć, wypłukać i osuszyć naczynie. Pomoże to pozbyć się wszelkich mikroorganizmów mogących negatywnie wpływać na żywotność kwiatów.

Zadbaj o świeżą wodę

Większość kwiatów preferuje wodę w temperaturze pokojowej. Może być wcześniej przegotowana, szczególnie jeśli ta w Twoim kranie jest wyjątkowo twarda. Zadbaj o to, aby kwiaty były w niej odpowiednio zanurzone — zazwyczaj woda powinna sięgać kwiatom do około 1/3 wysokości łodygi, ale np. gerbery lepiej czują się w płytszej wodzie.

Woda powinna być zawsze świeża, najlepiej wymieniana codziennie, chyba że akurat używasz specjalnych odżywek do kwiatów. Przy każdej wymianie wody zadbaj o dokładne umycie wazonu! Gotowanie wody, jej regularna wymiana i utrzymywanie naczynia w czystości ma na celu zminimalizowanie przyczyn blokad naczyń w łodygach, które spowalniają proces pobierania wody.

Oporządź bukiet, zanim włożysz go do wazonu

Jeżeli widzisz jakieś zwiędłe płatki lub liście, to nie wahaj się, tylko je usuń. Podobnie jak liście z tej części łodygi, która zostanie zanurzona w wodzie. Następnie przytnij końcówki łodyg pod kątem około 45 stopni — pomoże to zapobiegać powstawaniu pęcherzyków powietrza i stworzy większą powierzchnię do chłonięcia wody. Koniecznie zastosuj do tego ostre narzędzie. Nie używaj sekatora czy nożyczek, bo te przeważnie miażdżą łodygę.

Warto przycinać kwiaty pod bieżącą wodą lub przynajmniej zanurzając ich końcówki, inaczej mogą powstać zatory. Kwiat cały czas próbuje absorbować wodę i kiedy jest jej pozbawiony, zasysa powietrze. Dlatego zaraz po podcięciu umieść kwiaty w wazonie, a proces podcinania powtarzaj przy każdej wymianie wody.

Wybierz odpowiednie miejsce

Bukiet jest niewątpliwie ozdobą każdego wnętrza, ale jeżeli zależy nam na jego trwałości, to musimy pójść na pewne kompromisy i ustawić go we właściwym miejscu. Cięte kwiaty nie lubią się z wysoką temperaturą, dlatego im chłodniejsze pomieszczenie, tym większa ich żywotność. Unikaj stawiania bukietu w pobliżu źródeł ciepła takich jak kaloryfer, kominek, telewizor, komputer czy piekarnik. Nie stawiaj wazonu z kwiatami w pełnym słońcu i regularnie wietrz pomieszczenie, ale uważaj na przeciągi.

Cięte kwiaty nie lubią się z dymem papierosowym i dojrzewającymi owocami — w obu przypadkach wydziela się etylen, który przyspiesza ich starzenie.

Pamiętaj o odżywieniu
Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych odżywek do kwiatów, także tych ciętych. Zapytaj o nie w najbliższej kwiaciarni i dodaj do wody, w której stoi bukiet. Odżywki mają za zadanie oczyścić wodę i przedłużyć żywotność kwiatów.

Możesz także postawić na domowe sposoby:

  • Miedź, która oczyszcza wodę z bakterii gnilnych — wystarczy grosik wrzucony do wazonu, aby łodygi dłużej zachowały swoją świeżość.
  • Cukier lub miód w połączeniu z octem jabłkowym — cukier jest naturalnym pożywieniem i wzmocnieniem dla roślin, ale przyczynia się do rozwoju bakterii. Ocet hamuje ten proces, zwalczając szkodliwe drobnoustroje, dlatego oba te składniki idealnie się uzupełniają.
  • Pół tabletki aspiryny — aspirynę należy rozetrzeć w pył i dodać do wody. Podobnie jak ocet ma działanie bakteriobójcze. Zwiększa także kwasowość wody, podobnie jak sól czy kwasek cytrynowy (dodajemy bardzo niewielkie ilości).
  • Kilka kropel wybielacza — detergent zapobiega rozwojowi pleśni i bakterii w wodzie, tym samym pozytywnie wpływając na kondycję świeżych kwiatów. Jeżeli masz obawy przed dolaniem go bezpośrednio do wody, możesz regularnie myć nim wazon.

Dalie cięte w wazonie

Reaguj, kiedy zaczynają więdnąć

Istnieje również kilka sposobów na reanimację kwiatów, które zaczynają powoli więdnąć. Jednym z nich jest zaparzanie łodyg, czyli zanurzenie podciętych końcówek we wrzącej wodzie na około 10 sekund, a następnie wstawienie kwiatów do wody zimnej. Inną metodą jest ułożenie roślin na dnie wanny lub głębokiej miski wypełnionej wodą o niskiej temperaturze i zostawienie ich w ten sposób na około godzinę.
Całkowicie zwiędnięte kwiaty usuwamy z bukietu — jeżeli nie da się ich odratować, lepiej się ich pozbyć. Inaczej zaczną produkować wspomniany wcześniej etylen i przyspieszą starzenie się pozostałych kwiatów.

Odpowiednio zadbany bukiet cieszy kilka razy dłużej

Skoro wiesz już, jak skutecznie przedłużyć świeżość kwiatów, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą bukietów na każdą okazję. Pomożemy stworzyć niebanalną kompozycję, która dzięki powyższym poradom zagości w Twoim domu na dłużej!

A jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości odnośnie pielęgnacji kwiatów ciętych, zapraszamy do kontaktu.

Numer telefonu do Takie Kwiatki - 537 442 818 Email do Takie Kwiatki kliknij by napisać na Messengerze Dojazd do Takich Kwiatków