Długo zastanawiałam się o czym napisać z okazji imienin Andrzeja. Skojarzenie z kwiatem, andrzejkami i laniem wosku przyszło spontanicznie po prostu woskowy kwiat (Chamelaucium uncinatum). 


Jest to`wiecznie zielona roślinka pochodząca z zachodniej Australii. U nas najczęściej stosowana jest w kwiaciarstwie do różnego rodzaju kompozycji i bukietów. Ostatnio pojawił się też w sprzedaży jako roślina doniczkowa. Podobno jest łatwa w uprawie:) Potrzebuje przepuszczalnego, lekko zasadowego podłoża oraz słonecznego stanowiska. Jest odporny na suszę, więc jest odpowiedni dla zapominalskich :) 

Nadaje się do uprawy na balkonach, toleruje przymrozki do kilku stopni. Zimą chamelaucium powinno byc przechowywane w temperaturze ok. 10 stopni w jasnym i suchym pomieszczeniu.      


Źródło: www.odla.nu

Woskowy kwiat lubię za śliczne drobne kwiatuszki i niesamowity cytrynowy zapach. Według mnie to roślina na prawdę warta poznania. 

PS. Potocznie zwany jest waxem, z angielskiego wax flower. 

M. 

Numer telefonu do Takie Kwiatki - 537 442 818 Email do Takie Kwiatki kliknij by napisać na Messengerze Dojazd do Takich Kwiatków