Dzisiaj z 21 na 22 czerwca  w najkrótszą noc w roku, w tradycji słowiańskiej obchodzono Noc Świętojańską.  Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności i miłości.  Przy rozpalonych ogniskach odbywały się różne zabawy i tańce. Skoki przez ogień miały chronić przed złymi nocami i chorobami.  A palone w ognisku zioła i ofiary z drobnej zwierzyny miały zapewnić urodzaj i płodność.

W noc świętojańską młode dziewczyny wiły wianki z kwiatów i ziół, które następnie puszczały z zapalonymi świecami w nurt rzek. Wianek wyłowiony przez kawalera, oznaczał szybkie zamążpójście. Jeśli płyną daleko, dziewczyna nie mogła liczyć na szybkie małżeństwo. Natomiast tonący lub płonący wianek, wróżył staropanieństwo. 

Wianki na noc świętojańską
Wianki na noc świętojańską Wianki na noc świętojańską

 

W tym roku postanowiłam uwić taki wianek i sprawdzić moje przeznaczenie :) 

Mój wianek zrobiłam z polnych i ogrodowych roślin. W kompozycji znalazły się m.in goździki brodate, ostróżka i dzwonki. Lekości nadały kłosy zbóż owsa, jęczmienia i pszenicy. 

M.

PS: Bardzo dziękuję mojej modelce, Agnieszce ;)

Numer telefonu do Takie Kwiatki - 537 442 818 Email do Takie Kwiatki kliknij by napisać na Messengerze Dojazd do Takich Kwiatków