Wczoraj byłam na mistrzostwach florystycznych Małopolski, które odbyły się w Galerii Krakowskiej.
Floryści zmagali się w 3 konkurencjach: bukiet ślubny (lub ozdoba), duża forma pod tytułem „Awangarda Krakowska” oraz praca niespodzianka przygotowana przez organizatorów.
Moje pierwsze wrażenia, ciekawie i fajne. Kolorowo, pełno roślin charakterystycznych dla późnego lata. Niestety po chwili uświadomiłam sobie, że duże formy stworzone przez florystów dalekie są od haseł, które głosiła Awangarda Krakowska. Zamiast nowoczesności, kultu współczesnej cywilizacji i miasta, większość kompozycji miała sielsko - wiejski styl. Pełno trawek, ogrodowych cynii, astrów, owoców róży czy jarzębiny, typowy styl rustykalny.
![]() |
![]() |
A gdzie "Miasto Masa Maszyna"? U Agaty Wylenzek :) Świetna kompozycja w niesamowitych fioletach i bardzo modnym kolorze mięty. Piękne, szlachetne hortensje, niezwykłe kwiatostany karczocha, driakiew, ciekawe anturium odmiany Lumina i wiele innych. W konstrukcji znalazły się nawiązania do bloków mieszkalnych i koło, które skojarzyło mi się z trybami w maszynie. Moim zdaniem Agata najlepiej zainspirowała się Krakowską Awangardą.
Myślę, że również Katarzynie Cibie udało się zrealizować zadanie. Jej kompozycja skojarzyła mi się z hasłem „Minimum słów maksimum treści”. Nowocześnie i minimalistycznie, ze storczykami w amarantowym kolorze oraz anturium Previą. Dla mnie jednak za duży minimalizm :)
Nawiązanie do krakowskich poetów można znaleźć w pracy Tomasza Matli. Duża forma w której podstawą są wianki zrobione ze stronic książek. Niestety miałam wrażenie, że gdzieś to wcześniej widziałam :)
Co do bukietów ślubnych to jestem miłośniczką tych klasycznych z łodygami. Wyszukane formy i stelaże nie wzbudziły mojego zachwytu. Może kiedyś będę większą zwolenniczką konstrukcji :)
Oficjalne wyniki:
Mistrzem Florystyki Małopolski został Tomasz Matla, drugie miejsce zajęła Agata Wylenzek, a trzecie Katarzyna Ciba. Tytuł Mistrza Juniorów otrzymała Agnieszka Błaszczyk.
Gratuluję :)
{gallery}florystyka/mistrzostwa-florystyczne{/gallery}
M.
P.S. Żeby nie było ja bardzo lubię styl rustykalny :)